Telefon: +90 216 494 01 10    E-Posta: info@dunyamakina.org

Kumlama, yüksek basınçla çeşitli aşındırıcıların metal yüzeye püskürtülerek temizlik ve pürüzlendirme sağlamasına denir.

Kullandığımız kumlama ve boya hizmetinin kullanım alanları, gemi, yat, bot ve diğer önemli korozif alanlarda kullanılan malzemelerdir.

Kumlama Malzemeleri:

Silis: Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saçlarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır.
Bazalt: Tzuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği alanlarda kullanılır.
Grit: Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşitidir. Grit için demir çüfürüdür ifadesini kullanmak daha anlamlı olur.



Kumlama Çeşitleri

Otomatik Kumlama: Genellikle henüz üzerinde kesme veya aynak işleri yapılmamış çelik konstrüksiyon elemanlarının ya da belli ölçülerde ki kesme kaynak işleri yapılmış çelik malzemenin kumlanması otomatik makinelerde yapılır. Bu sistemin avantajı makineye girebilecek büyüklükteki malzemenin hızla ve ekonomik olarak kumlanabilmesidir. Dezavantajı ise büyük malzemelerin kumlanamamasıdır. Örneğin bir iş makinesini, bir yakıt tankını bir konteynırı bir çelik köprüyü veya yerinde kumlama yapılması gereken diğer büyük malzemeleri kumlama makinesinde kumlayamazsınız.

Manuel Kumlama: Seyyar kumlama yüksek tazyikli hava üreten bir kompresör, kumlama makinesi, hortumlar vb. donanım ile heryerde yapılabilir ve her cins malzemeye ve genellikle büyük malzemelere uygulanabilir. Ancak bu metodun da dezavantajı toz çıkmasıdır. Aslında toz çıkarmadan yani tozsuz kumlama yapmakta mümkündür. Toz olmadan kumlama yapmak için ıslak kumlama yapılır. Bu sistemde kumlama yapılırken özel bir yöntem ile kumlanan malzemenin üzerine ıslak kum püskürtüldüğüden toz çıkmaz.



Boyama İşlemi

Çelik kumlandıktan sonra önce astar boyası, atılmalı daha sonra asıl boya yapılmalıdır. Bu konuda çeliğin kullandığı alan çok önemlidir. Örneğin bir gemiye atılacak boya ile bir konteynere atılacak boya birbirinden farklıdır. Ayrıca uygulanacak boyanın ne kadar kalınlıkta olacağı da yine çeliğin maruz kalacağı şartlar göz önüne alınarak kararlaştırılmalıdır. Bu konu o kadar hassas ve mühimdir ki örneğin bir geminin hangi denizlerde daha çok seyir yapacağı ( tuzluluk ve sıcaklık oranı değişikliği nedeniyle) hangi süratlerde devamlı seyir yapacağı (deniz suyunun sürtünme oranı değişikliği nedeniyle) gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

Boyama işleminin ne tür bir aletle yapılacağı da son derece önemli olup en uygun metod airless boya makinelerinin kullanılmasıdır. Çünkü airless boya makineleri boyayı hava ile karıştırmadan yüksek basınçla çelik yüzeye yapıştırır. Eğer eskiden olduğu gibi havalı boya tabancaları kullanılırsa boyanın zerrecikleri arasında mikron seviyesinde hava kabarcıkları kalır ve boyanma işleminin kalitesi düşer.

  İhtiyacınıza uygun ürünlerimiz için 
Boyfiks web sitemizi inceleyebilirsiniz.